Wilk13 : darmowe programy czyli katalog freeware  
 

A więc pytasz co oznacza

Freeware

? Potrzebne są Tobie różne programy, ale są za drogie? To wcale nie kłopot!

Darmowe programy

często nie ustępują płatnym.

Freeware

to właśnie tego typu oprogramowanie. Pozbawione opłat lub z opłatami dobrowolnymi. Tu znajdziesz ich katalog!
reklama

Znasz inne darmowe programy - podziel się tą wiedzą.
Artykuły ...

Opera - szybka przeglądarka
[2003]

Wielu użytkowników kurczowo trzyma się Internet Explorera jako przeglądarki popularnej. Czy aby na pewno popularność ta jest uzasadniona?

Niejednokrotnie w sieci pojawiały się informacje o coraz to nowych lukach w przeglądarce IE. Nieraz dość istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa komputera. A to pozwalających na automatyczne uruchomienie skryptu instalującego "małe co nieco" na sprzęcie internauty, a to znowu pozwalające na zbudowanie takiego adresu, by w pasku adresu pojawiała się inna strona niż w rzeczywistości otwarta. Luki te co prawda były po jakimś czasie usuwane, lecz czas ten różnorakiej bywał długości. A doświadczenie wskazuje na to, iż niejednej jeszcze luki programowej można się spodziewać.

Na szczęście istnieją alternatywne przeglądarki, nie tylko bezpieczniejsze, ale często i szybsze. Dwie najbardziej znane to Mozilla Firefox i Opera. Tu postaram się pokrótce streścić czemuż to warto wymienić IE na Operę.

Podstawową zaletą Opery jest jej szybkość - bez wątpienia jest to jedna z najszybszych przeglądarek (spośród windowsowych konkurować z nią może tylko K-Meleon). Działa szybko i sprawnie, pozwala też na otwarcie wielu stron w jednym oknie. Co bardzo wygodne - również 'nowe okna' (parametr target ustawiony jako _blank) otwiera w ramach jednej sesji programu. Bardzo przydatną cechą jest również możliwość automatycznego blokowania wyskakujących okien, umożliwia dostosowanie interfejsu do własnych potrzeb :-)

Warto więc wypróbować tę przeglądarkę [znajduje się w dziale przeglądarki w naszym serwisie - Opara.

Po zainstalowaniu warto parę rzeczy pozmieniać w konfiguracji. Najpierw sprawdźmy co się kryje pod klawiszem szybkiej konfiguracji - F12. Tu ustawić można reakcję przeglądarki na pop-upy ('tylko wywołane przez użytkownika' pozwoli ominąć niedogodności związane z występującymi czasami linkami zbudowanymi właśnie jako ręcznie uruchamiane pop-upy [nie mylić z parametrem target="_blank"]). Tu również można sprawdzić jak przedstawia się statystykom stron WWW nasza przeglądarka - najlepiej pozostawić wersję "Opera" - jednak czasem zdarza się spotkać strony zbudowane tak, że w zależności od tego, jak "przedstawi się" przeglądarka pozwala lub nie na przejrzenie zasobów. Wtedy można na moment zmienić ustawienie na zgodne z "widzi-mi-się" twórcy takiego serwisu.

Zaglądnij też do opcji 'preferencje' i 'wygląd' [obie w menu 'narzędzia']. Tam możemy ustawić miedzy innymi:

- 'Początek i koniec' - czy Opera będzie zapamiętywała okna otwartych witryn WWW, aby otworzyć następnym razem to, na czym skończyliśmy

- 'poczta' - jeśli nie chcesz zmieniać klienta email, ustaw opcję 'użyj domyślnego klienta systemu'

- 'skórka' - kwestie wyglądu Opery

- 'wygląd strony' - na niektórych stronach suwaki przeglądarki mają inne od standardowych barwy, aby było to widoczne w Operze włącz tutaj opcję 'stosuj style do pasków przewijania'

Oczywiście pozostałe opcje również warto przejrzeć :-)

Na zakończenie można pobawić się menu 'widok', aby włączyć i poustawiać lokacje pożądanych pasków zadań, niepożądane zaś ukryć. Spróbuj też kliknąć prawym klawiszem myszy na pasku nawigacyjnym - po włączeniu opcji 'tylko ikony' można zaoszczędzić sporo miejsca. Z kolei opcja 'dostosuj paski narzędzi' daje sporo możliwości dopasowania rzeczonych do własnych potrzeb. Warto poeksperymentować nie tylko z ich zawartością, ale i ulokowaniem (np. sprawdzając czy przemieszczenie danego paska na dół ekranu nie okaże się po kilku dniach testów wygodniejsze).

W poszukiwaniu większej ilości szczegółów warto zajrzeć na stronę http://operapl.prv.pl oraz http://operapl.net

I to by było na tyle.

NTWRatuj wilki !
Freeware : menu
Możesz stworzyć serwisowi banner?
Znasz jakieś darmowe programy?
Napisałbyś opis jakiegoś programu freeware?
Skontaktuj się