Wilk13 : darmowe programy czyli katalog freeware  
 

A więc pytasz co oznacza

Freeware

? Potrzebne są Tobie różne programy, ale są za drogie? To wcale nie kłopot!

Darmowe programy

często nie ustępują płatnym.

Freeware

to właśnie tego typu oprogramowanie. Pozbawione opłat lub z opłatami dobrowolnymi. Tu znajdziesz ich katalog!
reklama

Znasz inne darmowe programy - podziel się tą wiedzą.
Artykuły ...

Uwaga - nie wszystkie aplikacje opisane w poniższym artykule są darmowe.

Profilaktyka chroniąca przed utratą danych

Awaria nośnika, na którym przechowywane są cenne dane to zazwyczaj nieprzyjemna chwila. Zwłaszcza, gdy okazuje się, iż brak nam odpowiedniej wiedzy, by przywrócić odpowiedni stan rzeczy.

Istnieje jednak kilka sposobów na zabezpieczenie się przed utratą danych. Metody te nie gwarantują 100 % niezniszczalności danych, lecz pomagają w prosty sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo katastrofy. Zastosowanie się do zaleceń profilaktycznych wymaga od nas zaangażowania i odrobiny czasu. Na pewno jednak warto poświęcić kilka godzin, aby ustrzec się utraty efektów kilkumiesięcznej pracy i nie korzystać z usługi, jaką jest odzyskiwanie danych.

CHROŃMY DYSKI PRZED PRZEGRZANIEM

Dyski twarde pracują obecnie z dużymi prędkościami obrotowymi. Praca ta powoduje wydzielanie sporych ilości ciepła, którego nadmierne nagromadzenie nie wpływa dobrze na wytrzymałość napędu. Szacuje się, że zwiększenie temperatury dysku o 1o C zwiększa prawdopodobieństwo awarii nawet do 3%!

Dlatego wydajny system chłodzenia polecany jest nie tylko do takich komponentów jak procesor czy karta graficzna, ale również dysk twardy. Zainstaluj w swoim sprzęcie odpowiedni system regulacji temperatury, dostosowany do warunków, w których pracuje komputer

CHROŃMY DYSKI PRZED WSTRZĄSAMI

Wbrew pozorom nawet wyłączony dysk twardy może ulec uszkodzeniu w wyniku doznanego wstrząsu lub upadku. Dlatego tym bardziej chrońmy nośniki danych podczas ich pracy. Niedbale zamontowany dysk może ulec awarii na skutek wibracji, lub doznanych wstrząsów. Według danych producentów dysków twardych około 40% awarii i około 90% uszkodzeń wewnętrznych.

UŻYWAJMY DYSKÓW ZGODNIE Z ICH PRZEZNACZENIEM

Producenci dysków IDE zalecają używanie ich maksymalnie 8 godzin dziennie. Po tym czasie dysk twardy "powinien odpocząć" do następnego dnia.

Jeśli potrzebujemy sprzętu, który ma pracować przez wiele godzin - najlepiej używać dysków SCSI - ich awaryjność jest o wiele niższa niż standardowych dysków IDE, przy jednocześnie wyższej wydajności i solidniejszej budowie.

SPAWDZANIE STANU DYSKU

Aby odpowiednio zabezpieczać dane w komputerze należy regularnie uruchamiać oprogramowanie skanujące i naprawiające system plików w komputerze. Najpopularniejsze programy tego typu jak scandisk, chkdsk potrafią zapobiegać powstaniu poważnych uszkodzeń systemu plików, zamykać dostęp do uszkodzonych fragmentów dysku, czy naprawiać drobne błędy spójności danych. Programy tego typu możemy spotkać również w pakietach narzędziowych:

Godny polecenia jest SystemSuite http://www.v-com.com/product/SystemSuite_Home.html
istnieje również oprogramowanie, które umożliwi sprawdzenie stanu dysku twardego Data Avisor http://www.ontrack.com/dataadvisor/

DEFRAGMENTACJA DYSKU

Staraj się nie dopuścić do fragmentacji danych na Twoim komputerze, systematycznie uruchamiaj program do defragmentacji danych na dysku twardym. Defragmentacja jest procesem, który uporządkowuje dane na komputerze w sposób spójny i co równie ważne ciągły. Pozwoli to nie tylko uchronić się przed bardzo kosztownym dopasowywaniem fragmentów plików podczas odzyskiwania danych, ale również w wielu przypadkach zmniejszy czas dostępu do plików na komputerze. Ponadto dzięki defragmentacji unikniemy zwiększonego zużycia mechanizmów dysków twardych.

Podstawowe programy do defragmentacji danych znajdują się w każdej edycji systemu Windows, jednak mają one pewne wady:
- są powolne
- mają problemy z defragmentowaniem plików, będących w użyciu.

Do najbardziej znanych programów do defragmentacji danych należą:
darmowy FastDefrag http://www.amsn.ro/index.php?action=8
diskkeeper http://www.executive.com/downloads/menu.aspx
O&O defrag http://www.oo-software.com/en/download/index.shtml

Dla systemu Linux warto polecić choćby program Defrag http://sunsite.icm.edu.pl/

ODPOWIEDNIE ZAMYKANIE PROGRAMÓW I SYSTEMU

Zamykaj system i oprogramowanie za pomocą odpowiedniego polecenia lub we wskazany przez producenta sposób. Zamykanie komputera przez gwałtowne odcięcie zasilania (np.: przyciskiem "power" lub "reset") w czasie pracy systemu może prowadzić do uszkodzenia systemu plików, a co za tym idzie - do utraty danych.

SOLIDNE MOCOWANIE NAPĘDÓW

Upewnij się, że twoje napędy są prawidłowo umocowane i nie są narażone na przepięcia, drgania i wibracje. Wprawdzie producenci dysków twardych dopuszczają instalację "twardzieli" w pionie, to jednak zalecaną pozycją jest tzw. pozycja horyzontalna.

OCHRONA ANTYWIRUSOWA I ANTYWŁAMANIOWA

Zastosuj odpowiednią ochronę antywirusową oraz (jeśli pracujesz w sieci) zaporę ogniową ( firewall ). Niektóre wirusy mogą powodować utratę lub uszkodzenie danych, a odpowiednie oprogramowanie antywirusowe ( z regularnie aktualizowaną bazą wirusów), w połączeniu z dobrze skonfigurowanym firewallem, pozwalają zminimalizować ryzyko strat.

W MIARĘ MOŻLIWOŚCI STARAJ SIĘ PRACOWAĆ W SYSTEMIE RAID 1

Jeżeli Twoje dane znajdują się na dyskach twardych to dla ich bezpieczeństwa dobrze byłoby je spiąć w architekturze RAID 1 czyli tzw. mirroring. Taka konfiguracja powoduje zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Idealna sytuacja to taka, gdy dwa dyski pracujące w RAID 1 są identyczne.

więcej informacji o architekturze RAID: http://www.akte.com.pl/odzyskiwanie/raid.php

KOPIE BEZPIECZEŃSTWA

Potrzeby regularnej archiwizacji danych nie trzeba chyba specjalnie przybliżać. Istotnym jest jednak fakt, że jeśli tworzysz kopie bezpieczeństwa - pamiętaj by używać sprawdzonych nośników renomowanych producentów. W przypadku płyt CD / DVD dobrą renomą cieszą się nośniki firmy Mitsubishi Chemicals http://www.m-kagaku.co.jp/index_en.htm.

Dokładny opis komponentów stosowanych do produkcji płyt dla ich znaczenie dla żywotności danych podaje magazyn CDRinfo.pl http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/koloryplyt/koloryplyt.php3

Do tworzenia kopii bezpieczeństwa poszczególnych programów, plików lub foderów znakomicie nadaje się darmowa lub płatna edycja Handy Backup http://www.handybackup.com/backup-software-download.shtml

Więcej informacji oraz poradniki książkowe o archiwizacji danych: http://www.akte.com.pl/odzyskiwanie/archiwizacja.php

NIE PRACUJ NA DYSKACH SKOMPRESOWANYCH

Staraj się nie pracować na dyskach skompresowanych - obniża to szanse na odzyskanie Twoich danych i zwiększa możliwość uszkodzenia danych

SYSTEM S.M.A.R.T.

System S.M.A.R.T. to technologia, która pozwala dyskowi przewidzieć zbliżającą się awarię na podstawie własnego algorytmu testów. Można również skorzystać z oprogramowania, które pomaga diagnozować dysk, korzystając z tego systemu jak np.
Active Smart http://www.ariolic.com/activesmart/index.html
Drive Health http://www.drivehealth.com/

CO ROBIĆ, GDY STWIRDZĘ, ŻE STRACIŁEM DANE?

  • natychmiast wyłącz zasilanie komputera;
  • jeżeli Twoje dane były istotne, pod żadnym pozorem nie uruchamiaj oprogramowania do naprawy dysku lub defragmentacji danych;
  • w żadnym wypadku nie należy samodzielnie otwierać napędów;
  • porównaj oferty kilku firm oferujących usługę odzyskiwania danych.
Artykuł powstał na podstawie doświadczenia zebranego przez pracowników poznańskiej firmy Akte (http://www.akte.com.pl) zajmującej się odzyskiwaniem danych.

Autorzy: pracownicy firmy Akte, Poznań 2004

Patrz również: Odzyskiwanie danych


Ratuj wilki !
Freeware : menu
Możesz stworzyć serwisowi banner?
Znasz jakieś darmowe programy?
Napisałbyś opis jakiegoś programu freeware?
Skontaktuj się