Wilk13 : darmowe programy czyli katalog freeware  
 

A więc pytasz co oznacza

Freeware

? Potrzebne są Tobie różne programy, ale są za drogie? To wcale nie kłopot!

Darmowe programy

często nie ustępują płatnym.

Freeware

to właśnie tego typu oprogramowanie. Pozbawione opłat lub z opłatami dobrowolnymi. Tu znajdziesz ich katalog!
reklama

Znasz inne darmowe programy - podziel się tą wiedzą.
Artykuły ...

Proxy - dlaczego warto używać

Czym jest proxy?

Na wstępie wypadałoby powiedzieć czym jest proxy. Otóż jest to taki swego rodzaju "internetowy cache", bufor między komputerem użytkownika a ulokowanym "gdzieś w internecie" serwerem. Jego działanie polega na przechowywaniu kopii stron internetowych i udostępnianiu tychże kopii (jeżeli są aktualne - serwer skontroluje czy nie ma aby nowszych wersji).

A co, jeśli w serwerze proxy brakuje kopii danej witryny? Nie jest to żaden problem - w takiej sytuacji następuje automatyczne przekierowanie do docelowej strony.

Zyski

W sieci jest niemało serwerów proxy. Powstaje jednak pytanie - czemu mają one służyć? Otóż zysk z tego ma zarówno internauta, jak i webmaster strony, do której się łączy. Zyski są następujące:

  • zmniejsza się dzięki temu średni czas oczekiwania na połączenie ze stroną;

  • proxy pomaga w maskowaniu numeru IP z którego łączy się internauta;

  • zmniejsza się obciążenie stron - co jest szczególnie przydatne w przypadku popularnych serwisów.

Większość internautów najbardziej zainteresują dwie pierwsze opcje, ale webmasterów większych serwisów zapewne nielicho ucieszy opcja trzecia. W końcu nikt nie lubi płacić za niepotrzebny transfer :)

Czy tylko strony?

Poprzez proxy można łączyć się z różnymi protokołami, nie tylko z http. Można się za jego pomocą łączyć również z protokołami https, ftp, gopher itd.

Jak skonfigurować przeglądarkę?

Przykładowe konfiguracje przeglądarek:

W przypadku Opery otwieramy menu 'narzędzia' i klikamy w opcję 'preferencje'. Następnie przechodzimy do zakładki 'sieć' i klikamy przycisk 'serwery proxy'. Tu już możemy wpisywać wykorzystywany serwer proxy oraz jego port oraz zaznaczyć protokoły, których ma to dotyczyć. W późniejszej pracy Opera umożliwia w razie potrzeby szybkie włączanie/wyłączanie proxy z menu dostępnego pod klawiszem F12.

W przypadku K-Meleona wybieramy z menu 'edit' opcję 'preferences', w niej przechodzimy do zakładki 'proxy', tam zaznaczamy 'manual proxy settings' i przypisujemy do pożądanych protokołów serwery proxy.

W przypadku przeglądarek Mozilla oraz Beonex - klikamy kolejno 'edit', 'preferences', 'advanced' i 'proxies', potem już jak w K-Meleonie.

W IE chyba (acz mogę się mylić, jako, ze z tej przeglądarki nie korzystam) operację przeprowadza się w menu 'narzędzia' - 'opcje internetowe' - połączenie' - 'ustawienia LAN'.

Jeśli chodzi o sam serwer - jak to zostało już wcześniej napisane w sieci jest mnóstwo. W Polsce najbardziej popularny jest w3cache.icm.edu.pl, do którego łączy się przez port 8080, zaś w przypadku połączenia modemowego obsługiwanego przez TPSA - w3cache.tpnet.pl, również port 8080.

Teoria a praktyka

Pozostaje wyjaśnić kilka kwestii.

Po pierwsze szybkość. Z szybkością różnie bywa, zależy z którego serwera proxy korzystamy. Generalnie rzecz biorąc zaproponowany wyżej przyspiesza średni czas dostępu do stron, przy korzystaniu z innych należy najzwyczajniej przetestować czy dana prędkość jest zadowalająca.

Zdarzyć się jednak może, że na jakimś serwerze stanie się inaczej. Wtedy trzeba będzie chwilowo odłączyć proxy (w najlepszej sytuacji będą wtedy użytkownicy Opery, w której dostęp do odpowiedniej opcji jest bardzo prosty - patrz wyżej). Są to jednak przypadki stosunkowo rzadkie i suma sumarum proxy jest sprawą przydatną.

Druga sprawą jest anonimowość. Większość serwerów proxy (w tym również wyżej wymieniony w3cache.icm.edu.pl) nie zapewnia jej w pełnym zakresie. Proste skrypty wykryją jedynie IP proxy lecz tak naprawdę rzeczywisty numer IP będzie do namierzenia. Jeśli jednak komuś zależy na dużo skuteczniejszym ukryciu swojego numeru IP, to już musi poszukać w internecie tzw. "anonimowych proxy".

NTWRatuj wilki !
Freeware : menuMożesz stworzyć serwisowi banner?
Znasz jakieś darmowe programy?
Napisałbyś opis jakiegoś programu freeware?
Skontaktuj się