Wilk13 : darmowe programy czyli katalog freeware  
 

A więc pytasz co oznacza

Freeware

? Potrzebne są Tobie różne programy, ale są za drogie? To wcale nie kłopot!

Darmowe programy

często nie ustępują płatnym.

Freeware

to właśnie tego typu oprogramowanie. Pozbawione opłat lub z opłatami dobrowolnymi. Tu znajdziesz ich katalog!
reklama

Znasz inne darmowe programy - podziel się tą wiedzą.
Artykuły ...

AbiWord - wieloplatformowy, lekki edytor tekstu

Zapewne każdy słyszał o MS Wordzie. Doskonałą alternatywą dla drogiego edytora jest bezpłatny OpenOffice wraz z wbudowanym weń programem Writter. I wszystko gra, chyba, że... No właśnie. Na starszych komputerach lub przy uruchomieniu dużej ilości aplikacji obciążających RAM praca w OpenOffice może czasem dać w kość. W takich sytuacjach warto wypróbować AbiWord'a.

AbiWord to podobnie jak openoffice'owy Writter darmowy, oparty na licencji typu OpenSource procesor tekstu (czyli zaawansowany edytor). Podobnie jak inne tego typu aplikacje umożliwia przeprowadzenie formatowania tekstu (pogrubianie, wyrównywanie etc.), wstawiania tabel itp.

Na pierwszy rzut oka AbiWord może się wydać nieco surowy. Nie da się ukryć, iż ustępuje pod tym względem Writterowi, czy 602Text (procesor tekstu z pakietu biurowego 602PC Suite), ale w końcu nie od wyglądu zależy jakość programu.

AbiWord posiada szereg zalet, z których największą jest jego "ciężar", a właściwie jego brak. Przede wszystkim oznacza to niewielkie zużycie pamięci RAM (na pewno mniejsze, niż w przypadku OO). Wiążą się z tym jednak i inne plusy. Przekłada się to na dużą szybkość uruchomienia programu, a niewielki rozmiar pliku instalacyjnego powinien ucieszyć pobierających program z sieci użytkowników słabych łącz.

Dla niektórych osób ważną cechą może się okazać wersja językowa. Na szczęście omawiany procesor tekstu posiada wsparcie dla kilkudziesięciu języków, w tym również dla polskiego. Co więcej dzięki obsłudze modułów sprawdzania pisowni Ispell oraz Aspell możliwe jest skontrolowanie błędów (w wielu językach). Niestety pojawia się tu również pewien zgrzyt - instalowany wraz z programem polski słownik jest stosunkowo ubogi i wymaga regularnego uzupełniania o brakujące wyrażenia.

Oprócz wspomnianych już wcześniej opcji formatowania tekstu AbiWord posiada również szereg innych opcji powszechnych w tego typu aplikacjach - jak chociażby zliczanie znaków / akapitów / słów, konwertowanie tekstu do tabeli (i vice versa) etc. Posiada też wsparcie dla popularnych w innych procesorach tekstu skrótów klawiszowych.

Na zakończenie warto dodać, iż program choć pierwotnie stworzony dla Linuksa ze środowiskiem GNOME (wchodzi w skład pakietu GNOME Office) doczekał się z czasem wersji również dla innych systemów operacyjnych - Windowsa, Mac OSX, BSD, Solarisa, a także dla systemów mniej rozpowszechnionych, takich jak BeOS, czy SkyOS.

NTW


Poprzedni / następny artykuł:
Proxy - jak korzystać?
Twitter - co to jest?Ratuj wilki !
Freeware : menu
Możesz stworzyć serwisowi banner?
Znasz jakieś darmowe programy?
Napisałbyś opis jakiegoś programu freeware?
Skontaktuj się